Wywiad z rękawicznikiem Stefano Merola

Merola 1885.jpg Merola gloves2.jpg

Damian Kot: Drogi Stefano, na forum Stowarzyszenia Bespoke Social Club koncentrujemy się na klasycznej męskiej elegancji, więc wiele marek włoskich, zaliczanych do segmentu „alta moda” jest nam znanych. Ponieważ jednym z naszych celów jest wspieranie rzemieślników, jestem bardzo zadowolony, że znalazłem waszą rodzinną firmę i dzisiaj mam sposobność przedstawić rękawiczki Merola polskim miłośnikom elegancji.

Stefano Merola: Bardzo tobie dziękuję. Faktycznie to ciekawa okoliczność do poznania małej, luksusowej marki, która produkuje rękawiczki dla dużych firm takich jak np. Kiton czy Lamborghini*.

DK: Jak pamiętam właśnie odwiedziłeś targi Pitti Uomo. Widziałem wiele zdjęć bloggerów, stylistów i zwykłych ludzi. Prawie nikt nie nosił rękawiczek! Oczywiście pogoda we Włoszech była łagodna w te dni, ale wydaje się, że obecnie rękawiczki są produktem niszowym. Mam rację? W roku 1885, kiedy rodzina Merola założyła biznes, sytuacja była całkowicie inna …

SM: Całkowicie masz rację, w zasadzie rękawiczki były noszone przez wyższe warstwy społeczeństwa. Po kryzysie lat siedemdziesiątych, pozycja marki Merola na rynku zmniejszyła się, ale nie można rękawiczek całkowicie pominąć. O ile nie są one istotne w całym twoim wyglądzie, potrzebujesz ich do uzupełnienia wyglądu, jeżeli chcesz być prawdziwym dżentelmenem od stóp do głów. Poza tym, jestem przekonany, że tak długo jak ludzie rodzą się z parą rąk, rękawiczki Merola zawsze będą obecne!

DK: Jak można, na pierwszy rzut oka rozpoznać rękawiczki z najwyższej półki? Co jest najważniejsze? Czy najlepsze rękawiczki są robione ze skóry koziej? Widziałem stary plakat Merola; dama z koziołkiem na dłoni…

SM: Po pierwsze, skóra musi być odpowiednio selekcjonowana, aby odpowiadała kryteriom jakości. Po drugie, rzemieślnicy muszą rozpracować skórę w dłoniach, aby uczynić ją elastyczną. Po trzecie, potrzebujesz dobrego projektanta, aby pozyskać czynnik wyróżniający twój produkt na tle produktów rynku masowego. Co do skór na rękawiczki to: nappa jest skórą jagnięcą z Włoch, skóra jelenia pochodzi z Ameryki Północnej podczas, gdy skóra z pekari oraz z kapibara pochodzi z Ameryki Południowej.

DK: Jaki jest Twój ulubiony model rękawiczek z oferty Merola?

SM: Królem rękawiczek jest model ze skóry pekari, ręcznie zszywany, z miękką i ciepłą kaszmirową podszewką. 

Merola gloves.jpg

DK: jaka jest najbardziej ekstrawagancka para rękawiczek wyprodukowana przez firmę? Czy merola używa skór egzotycznych lub aplikacji z kamieni szlachetnych?

SM: w pewnym sezonie pokazaliśmy kolekcję ze skór egzotycznych. Wykorzystane zostały skóry węgorza, strusia i krokodyla. Ale myślę, że współcześnie dostępnych jest tak wiele różnych metod drukowania wzoru na skórach typu nappa, że można uzyskać np. efekt skóry węża właśnie drukując ją. 

Merola gloves3.jpg

DK: Przeczytałem, że rękawiczki Merola są bardzo dobrze znane w Hollywood. Kiedy rękawiczki Merola pojawiły się w filmie po raz pierwszy?

SM: Robiliśmy rękawiczki np. do Titanica, zdobywcy Oscara miedzy innymi w kategorii Best Costume Design. Robienie rękawiczek dla Kate Winslet i Leonardo Di Caprio było niesamowite. Wszystko zaczęło się jednak od mojego dziadka, który zrobił rękawiczki dla Audrey Hepburn, do filmu Rzymskie Wakacje (Roman Holiday; 1953).

Merola gloves kate winslet leonardo dicaprio.jpg

DK: jeden z czytelników naszego forum ma pytanie techniczne – jak powinno się przechowywać i dbać o rękawiczki? Jeden z moich kolegów używa pralki!

SM: Rękawiczki powinny być przechowywane w miejscu gdzie jest powietrze (tzn. nie powinno się przechowywać rękawiczek np. w plastikowych, zamkniętych pudełkach – przyp. DK). Co do czyszczenia, jeżeli potrafisz, możesz zrobić to sam, ale naszym klientom sugerujemy czyszczenie jedynie przez firmy zajmujące się tym profesjonalnie.

DK: Stafano, bardzo dziękuję za wywiad.

SM: Dziękuje również!

* - inne firmy oferujące rękawiczki produkowane przez firmę Merola to np: Lotus, Holland & Holland, Bergdorf Goodman, Brioni, Testoni, Fratelli Rossetti, Samsung Fashion

więcej informacji o firmie na stronie: http://www.merolagloves.it/index.php?lang=en

Rękawiczki Merola w filmie Koneser (tytuł oryginału: The best offer / La migliore offerta; 2013)

Merola gloves in the best offer.jpg