Jak ubrać się na studniówkę?

Studniówka to jeden z momentów przejścia - czas, kiedy chłopiec zmienia się w mężczyznę. Dlatego też warto dostosować strój do okazji i ubrać się jak mężczyzna właśnie, a nie jak dziecko.

 

1. Wybór garnituru

Garnitur na studniówkę będzie jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym w Twoim życiu. Jeśli masz już w swojej szafie 10 garniturów i 20 marynarek, możesz sobie pozwolić na ekstrawagancję przy wyborze tego studniówkowego; jeśli jednak będzie to pierwszy czy drugi, polecamy rozwiązania uniwersalne - gładki, wełniany garnitur w kolorze granatowym lub szarym.

Materiał, z którego wykonano garnitur, musi być matowy; w żadnym wypadku nie może być świecący, bo będziesz wtedy wyglądał jak szemrany handlarz giełdowy.
Jeśli wybierzesz granat, postaraj się, aby nie był zbyt ciemny – powinien wyraźnie odróżniać się od czerni. Jeśli zdecydujesz się na szarość, również zadbaj, aby kolor nie był zbyt ciemny – zbyt jasny również, ze względu na wieczorowy charakter studniówki, nie będzie odpowiedni. Jeżeli chodzi o skład materiału, najbardziej polecamy czystą wełnę. Nie wybieraj garniturów poliestrowych, poliamidowych, czy z innego plastiku. Dopuszczalne domieszki mogą zawierać len, bawełnę lub jedwab, jednak ilościach w nie większych niż 30%. Musisz wiedzieć że garnitur poliestrowy to ten sam materiał z którego wykonuje się plastikowe butelki. Komfort noszenia takiego wyrobu jest zerowy, będziesz się w nim straszliwie pocił i już po godzinie - dwóch miał dość. Zbyt duża domieszka lnu, bawełny czy jedwabiu niekorzystnie wpłynie na garnitur, będzie on bardziej podatny na zagniecenia, trudniejszy w używaniu (trzeba go będzie prasować), a także mniej wytrzymały.

Często na metce jest informacja typu 120’s - upraszczając, informacja ta dotyczy grubości materiału - im więcej ‘s, tym cieńszy materiał. Z uwagi na wytrzymałość, nie polecamy tkanin o wartości wyższej od 150’s.

Najlepszym wyborem będzie garnitur dwuczęściowy, czyli bez kamizelki - tylko marynarka i spodnie. Marynarka powinna być jednorzędowa (z jednym rzędem guzików), posiadająca 2 albo 3 guziki. Najlepsze będą spodnie o normalnym stanie – tzn. kończące się nieco poniżej pępka. Dobre będą też jednak spodnie opierające się na biodrach.
Unikaj nakładanych kieszeni, ozdobnych przeszyć i łat na łokciach - są to elementy charakteryzujące marynarki sportowe. Spodnie również nie powinny zawierać dodatkowych „bajerów”. W przypadku garnituru kupowanego z myślą o studniówce, ale także dalszym użytkowaniu, warto skorzystać z zasady – „mniej to więcej”.


2. Jak kupić dobrze dopasowany garnitur

Szanse na to, że garnitur kupowany w sklepie będzie leżał idealnie, są nikłe. Stanie się to oczywiste, jeżeli weźmiesz pod uwagę fakt, że gotowe ubrania nie są krojone na konkretną osobę, ale na określony model statystyczny. Jeżeli jednak zadbasz o właściwy wybór rozmiaru i część budżetu przeznaczysz na dopasowanie u krawca (warto), końcowy efekt może być naprawdę dobry.

Jak dobrać właściwy rozmiar? Przede wszystkim nie unikniesz przymierzenia kilku garniturów. Na kupowanie przez Internet można pozwolić sobie, kiedy ma się już trochę doświadczenia.

Marynarka

Najważniejsze w dobraniu rozmiaru marynarki są dwa wymiary - wzrost i obwód klatki piersiowej. Od właściwego dobrania rozmiaru w klatce piersiowej zależy to, jak marynarka będzie leżała w ramionach. To kluczowy obszar. Wprowadzanie tu jakichkolwiek poprawek jest albo niemożliwe, albo na tyle pracochłonne, że zupełnie nie będzie się opłacało. Jeżeli marynarka jest w ramionach (barkach) za ciasna lub zbyt obszerna, przymierz odpowiednio większy lub mniejszy model.
Marynarka jest za ciasna w barkach, jeżeli:

 • wyraźnie utrudnia poruszanie, szczególnie wyciągnięcie rąk do przodu;
 • góra rękawów opina się na ramionach;
 • krawędzie załamania klap rozchodzą się i odstają od klatki piersiowej.

 Marynarka jest za duża jeżeli:

 • na plecach widać duże fałdy spowodowane nadmiarem materiału;
 • ramiona marynarki są znacznie szersze niż Twoje;
 • masz wrażenie że marynarka na Tobie "wisi".

Jeżeli w końcu znajdziesz marynarkę, która pasuje w ramionach, czas przyjrzeć się reszcie.

Marynarka powinna mieć odpowiednią długość. Zbyt krótka sprawi wrażenie, że pożyczyłeś ją od młodszego brata. Zbyt długa spowoduje tzw. „efekt pingwina” (pingwin ma długi płaszczyk i krótkie nóżki), co wygląda bardzo niekorzystnie. Klasyczna długość eleganckiej marynarki powinna być wystarczająca, aby zakryć pośladki. Inna klasyczna zasada podpowiada, że dolna krawędź marynarki powinna dzielić sylwetkę (od kołnierza do podłoża) mniej więcej na pół. Osoby mające stosunkowo krótkie nogi muszą wybierać marynarki krótsze, łamiąc zasadę zakrywania pośladków, ale optycznie poprawiając proporcje sylwetki (unikanie wspomnianego „efektu pingwina”).

Pas/talia - odpowiedni luz w tym miejscu to ok. 8-10 cm. Łatwo to sprawdzić, chwytając obie poły przy guziku na brzuchu tak, żeby marynarka opięła się na Tobie. Jeżeli kawałek, który złapałeś, ma ok. 4-5 cm, jest dobrze. Jeżeli jesteś szczupły, to pewnie w tym miejscu marynarka okaże się za luźna, ale nie jest to problem. Krawiec łatwo zwęzi marynarkę a Ty zyskasz atletyczną sylwetkę.
Gorzej jest, jeżeli marynarka jest za ciasna w pasie. Poznasz to po rozchodzących się promieniście od guzika fałdach, zwanych czasem rozgwiazdą. Producenci gotowych marynarek nie zostawiają na szwach zapasu materiału, więc w tym wypadku krawiec nie będzie w stanie pomóc. Musisz znaleźć większy rozmiar.

Rękawy - muszą mieć prawidłową długość. Prawidłowa długość oznacza, że rękaw powinien kończyć się u nasady dłoni. Niestety - szanse na to, że znajdziesz marynarkę z rękawami o odpowiedniej długości, są naprawdę maleńkie. Z nieznanych bliżej przyczyn producenci garniturów uparcie szyją marynarki z o wiele za długimi rękawami. Na szczęście rękawy da się skrócić. Krawiec może to zrobić „od dołu” (taniej), przenosząc imitację dziurek w górę rękawa (o ile owe „dziurki” nie są przecięte, czyli o ile guziki są atrapą) lub „od góry” (drożej, bo konieczne jest odprucie i ponowne wszycie rękawa). Opisywanie tutaj różnic między oboma sposobami nie ma większego sensu; ważne, żebyś zapamiętał, że w marynarce z za długimi rękawami będziesz wyglądał beznadziejnie.
Uwaga! Jeżeli po przeczytaniu fragmentu o rękawach przejąłeś się na tyle, żeby zacząć kombinować, że może lepiej wziąć marynarkę na niższy wzrost, bo wtedy rękawy będą dobre, daj sobie spokój. To nie zadziała, marynarka będzie za krótka i też będziesz wyglądał źle.

Marynarka za ciasna w pasie
Marynarka za mała
Marynarka za duża
Spodnie

Tu sprawa jest znacznie prostsza. Znajdź takie, które będą dobre lub odrobinę za luźne w pasie i na biodrach, i nie za krótkie. W spodniach o prawidłowej długości nogawki dotykają buta, ale nie opadają tak, żeby układać się w harmonijkę. Spodnie o właściwej długości opadają na but bez załamań lub z jednym, niewielkim załamaniem. Krawiec może łatwo skrócić (a także zwęzić, jeśli potrzeba) za długie nogawki i zebrać trochę spodnie w pasie.

3. Koszula

Proponujemy oczywiście koszulę białą, która nigdy nie wyjdzie z mody. Kobiety mają “małą czarną”, a mężczyźni - „dużą białą”. Jeśli jednak nie lubisz białych koszul, możesz wypróbować koszulę błękitną, niebieską, lekko różową (zdecydowanie unikaj mocnych kolorów!). Wybierz gładką albo w delikatny wzór, czyli w prążek lub kratkę; niestety, musisz odpuścić sobie koszulę w kwiaty, palmy czy drzewa. Im bardziej koszula jest gładka (ma mniej wzorów), tym jest bardziej oficjalna; delikatna krata jest więc uważana za bardziej odpowiednią na eleganckie okazje niż mocna krata. Koszula nie może być świecąca czy błyszcząca, nie może być również brązowa czy czarna, nie może być czerwona, żółta czy zielona. Wszystkie te koszule wyglądają w 99% przypadków niekorzystnie. Nie uda Ci się wstrzelić w ten 1%, uwierz nam. A na pewno kolory te nie nadają się na eleganckie okazje.

Mankiet koszuli może być na guziki albo na spinki; ten na spinki jest bardziej elegancki, ale jednocześnie koszula z mankietem na guziki będzie częściej używana. Jeśli będzie to Twoja jedyna koszula, sugerujemy guziki; jeśli będziesz miał minimum dwie, wybierz klasyczną białą na spinki. O koszulach z krótkim rękawem możesz w ogóle zapomnieć – koszula z krótkim rękawem nadaje się wyłącznie na wycieczkę!

Zapięty kołnierzyk koszuli powinien być luźny na tyle, aby włożyć między niego i szyję jeden czy dwa palce, ale nie całą dłoń. Jeśli nie możesz włożyć jednego palca - jest za ciasny. Kiedy stoisz ze spuszczonymi rękami, mankiet koszuli powinien wystawać na 1 - 2 cm spod mankietu marynarki. Rękawy powinny być na tyle długie, aby przy wyciągniętych rękach mankiet koszuli nadal był widoczny spod mankietu marynarki.

Na koniec – rzecz być może najważniejsza. Koszula powinna być wykonana z czystej bawełny (może ewentualnie zawierać 1-2% domieszkę elastanu). Zdecydowanie unikaj domieszek poliestru, bo nie unikniesz plam potu pod pachami.

4. Krawat

Na uroczyste okazje - a do takich niewątpliwie zalicza się studniówka - najlepiej nadają się krawaty jedwabne, w drobny wzór lub gładkie. Nie ma sztywnych reguł dotyczących koloru, więc tutaj będziesz mógł poszaleć. Jednak nie szalej za bardzo, możesz darować sobie np. limonkową zieleń. Sprawdzą się: granat, różne odcienie szarości, bordo, ciemna zieleń, srebro i złoto. Bardzo dobrze wyglądają krawaty z drobnym wzorem.

1
2
13499
13501
14348_l

Klasyczna szerokość krawata to ok. 8 cm. Jeśli uprzesz się, żeby założyć modnego śledzia, to nie będzie tragedii, ale my raczej to odradzamy (chyba, że jesteś bardzo szczupły).
Jeżeli przyszło Ci do głowy, żeby krawatem podkreślić swoją osobowość i wybierzesz jakiś z napisami, trupimi czaszkami czy jakimikolwiek innymi głupotami, robisz to na własną odpowiedzialność. To Ty, oglądając za kilka lat zdjęcia, będziesz się zastanawiał, co skłoniło Cię do zrobienia z siebie pajaca.

5.Buty

Ponieważ studniówka jest imprezą wysokiej rangi, jedyny dopuszczalny kolor butów to czarny.
Wybierz gładkie, sznurowane, eleganckie buty bez zdobień. Pamiętaj, że nawet najlepsze buty, pogięte i zabrudzone, nie spełnią swojej roli. Warto poświęcić w domu godzinę na doprowadzenie butów do perfekcyjnego stanu, oczyścić je, a następnie wypastować i wyglancować na błysk.

Wiemy, jak trudno w polskich sklepach dostać klasyczne wzory, dlatego też kilka inspiracji znajdziesz poniżej:

Church-Church Consul-Black Polished Binder-2-5-1
Church-Church Diplomat-Black Calf-28-38-1
img_3994
img_9631Jeżeli którekolwiek z nich wydają Ci się “dziadkowe”, to Twoje skojarzenie jest w pewnym sensie dobre - znaczy to, że za kilka lat, oglądając zdjęcia ze studniówki, będziesz dziękować, że nie wybrałeś dziwnych spiczastych potworków z poczwórnymi noskami, jak niektórzy koledzy z klasy. Wybrałeś klasyczny, ponadczasowy model buta, który dodaje dorosłości młodej osobie, a w przyszłości potwierdzi słuszny wiek dojrzałego człowieka.

Warto zainwestować w dobre buty, bo będziesz je nosić latami (oczywiście pod warunkiem właściwej pielęgnacji – przechowywania na prawidłach i konserwowania dobrymi środkami). Nie oszczędzaj na butach, bo jest to element garderoby, który może Ci posłużyć najdłużej.

6. Zegarek, dodatki

Dopuszczalnymi dodatkami są spinki do mankietów oraz zegarek. Jeżeli na co dzień nosisz na szyi długi, złoty łańcuch jeszcze z komunii, lub dźwigasz na nadgarstku srebrną bransoletę (pamiątka z wakacji w Egipcie) - studniówka to dobra okazja, aby się ich pozbyć. Czas sygnetów też przeminął - chyba, że jest to sygnet rodowy, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Zegarek powinien być elegancki, analogowy (wskazówkowy), płaski, na czarnym, skórzanym pasku (pasek w kolorze innych elementów skórzanych). Pasek powinien być delikatny, bez kontrastowych przeszyć. Może być wykonany ze skóry egzotycznej; dopuszczalny jest połysk. Kolor koperty zegarka może być złoty lub srebrny - pod warunkiem, że wszystkie dodatki są w takim kolorze (klamra paska do spodni, spinki do mankietów). Wszelkie sportowe modele nie nadają się na taką okazję.
Spinki na studniówkę powinny być eleganckie - materiałowe węzełki, czy miniaturki butelki Jacka Danielsa, nie będą dobrym wyborem, wybierz bezpieczne wzory.

Jeżeli spodnie mają szlufki, to oczywiście pasek jest niezbędnym dodatkiem. Wybierz pasek z czarnej gładkiej licowanej skóry, z klamrą na języczek, bez zdobień i kolorów. Kolor klamry powinien korespondować z dodatkami.


7. Koordynacja


Kolory elementów Twojego zestawu muszą do siebie pasować, przede wszystkim jednak całość ma pasować do Ciebie. Generalnie, jeżeli jesteś brunetem o dość ciemnej karnacji, możesz pozwolić sobie na noszenie mocno kontrastujących zestawów i nasyconych kolorów. Dobry zestaw dla Ciebie będzie się składał z następujących elementów:

 • garnitur - ciemny, mocno nasycony granat;
 • koszula - biała;
 • krawat - granatowy, srebrny, czarny.

Blondyni czy szatyni o jaśniejszej karnacji powinni unikać zbyt mocnych kolorów, bo będą w nich wyglądali blado. Jeżeli zaliczasz się do którejś z tych grup, bezpieczniejszy będzie dla Ciebie szary garnitur. Nie oznacza to, że musisz unikać granatu, ale w Twoim przypadku powinien być to mniej nasycony odcień. Unikaj też bardzo dużych kontrastów między garniturem, koszulą i krawatem.
Przykładowy zestaw dla blondyna jest następujący:

 • garnitur - szary lub niezbyt głęboki granat;
 • koszula - biała lub błękitna;
 • krawat - bordowy, grafitowy.
Dla każdego
Dla blondyna
Zestaw dla bruneta
 
Jeśli miałbyś jakieś pytania zapraszamy na forum do odpowiednich tematów:
oraz